Sredniowiecza czas

Forum na Potrzeby Projektu Edukacyjnego

#1 2013-01-29 22:45:18

 Mikolaj Schmidt

Król

Punktów :   

Malarstwo Gotyckie

Malarstwo gotyckie – tematem gotyckich obrazów były sceny z Nowego Testamentu. Zaczęły się także pojawiać obrazy o tematyce świeckiej. To, co przede wszystkim odróżnia malarstwo gotyckie od innych, jest usiłowanie pokazania człowieka takim, jakim jest naprawdę, w wyglądzie, w odczuciach, a także w otoczeniu.

Malarstwo gotyckie ścienne rozwijało się szczególnie we włoskiej Toskanii, gdzie szczytowymi przykładami są freski Giotta, który stworzył na przełomie XIII i XIV w. styl monumentalnego dramatyzmu oraz nową ikonografię świętych a zwłaszcza św. Franciszka z Asyżu. Malarstwo ścienne poza Włochami miało skromniejsze zastosowanie z powodu mniejszych powierzchni ścian przeznaczonych dotąd do dekoracji. Jego rolę przejęły wielkie barwne witraże – szklane obrazy, które stały się jednym z głównych elementów atmosfery estetycznej wnętrza gotyckiego.

Największe znaczenie miało jednak malarstwo flamandzkie torujące drogę ku nowożytnemu realizmowi, stanowiące połączenie świata biblijnego z realiami współczesnymi o głębokich treściach religijnych i symbolicznych.

np:
http://pu.i.wp.pl/k,NjI5NTI5MDQsNDcxNzcwOTc=,f,15.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
wielki kryzys i jego przyczyny www.klubbakugan.pun.pl najlepsze pokemony firered naruto shippuuden manga po polsku mała mi wikicytaty